12 12 2010

Zeytinyağlı Kereviz

Merhabalar;

Sezonun en bol bulunan ve faydaları saymakla bitmeyen kerevizin kendine has aroması bazılarına yoğun gelsede genellikle alışılabilen bir lezzet.Çevremde bir çok kişinin ilk yediğimde  hiç sevmedim ama şimdi bayılıyorum dediğini duydum.Bu nedenle ikl başta sevmesiniz bile bir iki sefer denemenizi tavsiye ederim.

Sinir ve stresten kurtulmaya, böbreklerin ve karaciğerin daha iyi çalışmasına yardmcı olduğu ve kanı temizlediği için vücudun daha zinde olmasına yardımcı olur. Satın alırken vitamin kaybı olmaması için don yememiş ve çok ezilmemiş olanları almak gerekir.(Aslında bu kural tüm sebzeler için geçerli).  

Malzemelere gelince,

2  çok iri olmaya kereviz (1 kiloya yakın gelir)

1-2 orta boy patates

1 orta boy ayva

1 iri havuç

1 limon,1 portakal

1 çorba kaşığı un

2 orta boy soğan

Önce kereviz ve patatesler ve ayva   soyulur  geniş bir kaba küp küp doğranır. (Ben sebzeleri çok küçük doğramam vitamin kaybını azaltmak açısından). Limon ve portakalın suyu sıkılır üslerine dökülür. Portakal kabukları iri olarak içinde bırakılır.1 kaşık unda serpilerek yarım çaybardağı da su ilave edilerek tüm malzeme harmanlanır. Soğan ve havuçlar su yağ karışımın da hafif kavrulur ve tüm malzeme tencere boşaltılır. 1 çay bardağı sıcak su ve tuzu ilave edilerek pişmeye bırakılır. İçindeki un suyunun özleşmesini sağlar ama pişerken gerekirse azar su ilave edilir. Zeytin yağlılar nekadar az su ile pişerse okadar lezzetli olur. Pişme işlemi tamamlanınca üzerine zeytinyağ gezdirilerek  kapağı kapatılır. Biraz soğuyunca iri portakal kabuları içinden alınarak servis yapılır. Afiyet olsun..

122
0
0
Yorum Yaz