22 06 2011

YAŞAM KALİTEMİZİ BELİRLEYEN KİŞİSEL TERCİHLERİMİZDİR

        Bu sene çok severek çalıştığı bir konu oldu. "Beslenme Dostu  Okul Projesi"  kapsamında bir ilköğretim okulunda çalışmalar yaptık.  Bu çalışmalara da çok inanarak ve severek destek verdim. Çünkü beslenme ile ilgili birçok eksikliğin, gıdaya ulaşamamaktan çok  bilgi yetersizliğinden kaynaklandığına inanıyorum. Bu nedenle okul gazetesi için yazmış olduğum yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim.

 

 

YAŞAM KALİTEMİZİ  BELİRLEYEN KİŞİSEL TERCİHLERİMİZDİR 

        Günümüzde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili yapılan konuşmalar ve yazılan makalelerde tavsiyeler giderek artmakta, bu konu medyada oldukça geniş bir yer tutmakta.  Bu durum bazen bilgi kirliliğine yol açsa da artık günlük beslenme ihtiyacımızın neler olduğu konusunda hepimiz dikkat kesildik. 

Aslıda işin bilgi kısmıyla ilgili pek sorun yok. Fakat bilmek ile bildiklerimizi hayata geçirmek ve yaşamımızın bir parçası yapmak birbirinden farklıdır. Bir konuda bilinçli olmak için, bildiklerimizi yaşamımızın bir parçası yapmayı ve hayattaki tercihlerimizi doğru yönde kullanmayı gerektiriyor.

 

Peki tüm bu bilgilere rağmen neden sağlık sorunları ve hastalıklar hızla yayılıyor ve biz bunu engelleyemiyoruz.

 

Bu konuyu incelerken değişen yaşamsal alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Son yıllarda hızla artan teknolojik gelişmeler yaşamsal alışkanlıkları maalesef olumsuz yönde etkiledi.  Eskiden doğal gıdalardan oluşan beslenme alışkanlıkları, günümüzde yerini işlenmiş gıdalara bıraktı. Eskiden günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için ciddi bedensel güç harcarken günümüzde alış verişimizi bile bilgisayar ekranında yapabilir hale geldik. Çocuklar ayakları yere basmadan okula gidip geliyor ve günün geri kalanını televizyon yada bilgisayar ekranının karşısında tamamlıyor. Artan insan nüfusu ve hızlı sanayileşme sonucunda toprak ve su maalesef giderek kirleniyor ve bu da bizim bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor.

 

Peki  bu noktada biz neler yapabiliriz?

 

Yaşam kalitemizi yaşamsal tercihlerimizi doğru kullanarak artırabiliriz. Tabi ki aileden gelen genetik özelliklerimiz var. Ancak bu özelliklerin olumlu yönlerini arttırmak, olumsuz özellikleri azaltmak bizim elimizde. Bu noktada beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemek alacağımız ilk önlemlerdendir.

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, günlük tüketmemiz gereken besinleri doğru seçmek, gün içerisinde aktif ve hareketli bir yaşam sürmek ve kendimize yaşamsal hedefler koyarak zihnimizi ve bedenimizi sağlıklı tutabiliriz.

 

 Özellikle bazı besinlerin farklı yaş dönemlerinde tüketilmesi gereklidir. Örneğin kemiklerimizi kalsiyum stokları 20 yaşlarına kadar doldurulur bu döneme kadar süt ve ürünlerinin tüketimi çok önemlidir. İlerleyen yaşlarda tere yağı yasaklansa bile  özellikle çocukluk döneminde tere yağı elzem amino asitler açısından zengindir ve çocuk beslenmesinde yakılmadan tüketilmesi gereklidir. Başta çocuk beslenmesinde olmak üzere proteinler beslenmemizin önemli bir parçasıdır. Özellikle bakliyatların soframızda eski yerini alması yapacağımız önemli tercihlerdendir.

 

Salıklı insan profili çizerken fiziksel ve ruhsal olarak bir bütün halinde ele alırız. Doğru gıdalar ile beslenirsek sağlıklı bir bedene sahip oluruz. Eğer bedenimiz sağlıklı ise kendimizi ruhsal olarak iyi hissederiz ve buda bizim çevre ile ilişkilerimizin pozitif ve etkili olmasını sağlar.

 

“ S A Ğ L I K L I    B E S L E N    S A Ğ L I K L I   Y A Ş A”

  

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle...

Gıda Mühendisi/ Gıda Teknolojisi Öğretmeni 

 

50
0
0
Yorum Yaz