08 06 2010

Yağlı Turşu

       Bu  turşu bana rahmetli dedemi hatırlatır. Yazın bu turşudan yapar tenekelere basar ağızlarını leğimletir kışında açar afiyetle yerdik. Ben şimdi az olarak hemen yemek için yaptım ama tadını çok severim.

   Biberlerin içini ayıklayıp orta büyüklükte doğruyoruz. Ayıklayıp ince doğradığımız maydonoz ve sarımsakları hazırlıyoruz.

   Yarım bardak yağ bir bardak su , bir bardak sirke ve  az tuz  karışımını ocağa koyup kaynayınca biberleri karışıma atıp biberler yumuşayınca süzgeçle çıkarıp saklıyacağımız kaba yerleştiriyoruz. Aralarına maydonoz sarımsak karışımından ve az tuz serperek kat kat döşüyoruz.. Soğuyunca kalan sıvıyıda  biberlerin üzerine döküyoruz.   Bir 1-2 gün dinlenince sirkesini çekiyor. Burada sıvı karışım ve sarımsak maydonoz karışım miktarını  biber miktarına göre ayarlıyoruz.. Tarifleri verirken genelde iki şekilde veriyorum orjinalı ve daha az kalorilisi.

Eğer yağ istemiyorsak ve buhar haşlama tenceremiz varsa biberleri haşlıyarak yine saklıyacağımız kaba biberleri alıp aralara maydonoz ve sarımsak karışımından serpiyoruz. Böylece hazırladığımız biberlere yarıyarıya sirke ve su karışımını  ilave edip yine enaz birgün  dinlendirip tüketebiliyoruz. Tabi dolapta saklıyoruz. Afiyet olsun...

29
0
0
Yorum Yaz