23 04 2010

Tavşan Pasta (Şeker Hamurlu)

   Bu pasta; uzun zamandır elimizde bulunan ama bir türlü kullanma fırsatı bulamadığımız şeker hamurlarının ve tabi teyzelerinin kızıma söz verdiğimiz pasta faaliyetinin hatırına planlandı.

Biz saatin geç olması nedeniyle  2 tane  hazır pasta tabanı kullandık. Biri yüz  diğeri papyon ve kulak için . İkinci pastadan  içedoğru iki eş yarım daire kulakları ortada kalan kısım papyonu oluşturuyor. Şeker hamuruna ise eldeki gıda boyalarını çok az su ile eritip istediğimiz renkleri veriyoruz. Yanlız suyu dikkatli kullanın fazla su hamurun fazla cıvımasına neden oluyor.

Kremaya gelince; elimde şeker hamurlu pastalar ile ilgili dergide olan bir tarifi uyguladım

Malzemeler; 1 kilo süt  ,250 gr. şeker 200 gr.un 2 yumurta , 100 gr margarin. 

Sütü az miktar şeker ile kaynatıyoruz. Klanşeker ve yumurtayı çırpıp  unu eleyerek ekliyoruz . Hazırladığımız karışımı  karıştırarak azar azar kaynayan süte ilave ediyoruz ve koyulaşıncaya kadar karıştırıyoruz. Kremanın altını kapatıp margarini sıcakken ilave ediyoruz. Soğuduktan sonra yüksek devirde mikserle çırparak kremayı pürüzsüz hale getiriyoruz.  

Gelelim birleştirme işine . Pasta tabanlarını hazır oldukları için çok az sütle ıslatıp kremayı sürüp kapatıyoruz.Üstünede krema sürüp  plana uygun şekilde şeker hamurlarını **unla **  (Bu bilgi bize 2 saate maloldu.) açarak kaplıyoruz. Bu işlemleri her bir parça için yapıp uzun bir tepside yada okadar uzun tepsiniz yoksa alüminyup kaplı kaplı mutfak farında birleştire bilirsiniz. Süslemeleride yaptıktan sonra tavşan pastanız hazır. Saat gece 13.30 hepimiz uykusuzluktan pelt olduk ama kızım cin gibiydi. Afiyet olsun...

 

543
0
0
Yorum Yaz