06 01 2010

Şükriye Teyzemin Turtası(Amonyaklı pasta)

Evet öncelikle yeni yılın hekese sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum....

Yeni yılın ilk tarifi hangisi olsun diye düşünürken  ziyaretimize gelen teyzemin turtası ipi göğüsledi. Bizim ailede herkesin bir spesiali vardır annemin sarması teyzemin turtası gibi. Özellikle bayramlarda ziyarete gidenler bilirlerki bu spesialler hazırdır. Bende yeni yıla aslı amonyaklı pasta olan ama bizim ailede Şükriye teyzemin turtası olarak anılan  pastanın tarifi ile başlamak istiyorum.                                                                                                   

Malzemeler;

  3 yumurta
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı toz şeker
8 su bardağı un
1 yemek kaşığı tepeleme amonyak                                                                                                                           

Un dışındaki  tüm malzemeleri  karıştırıp  unu azar  azar  ilave ediyoruz  yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Unun yaklaşık yarım bir bardağı açmak için kullanıyoruz . Hamuru  5  eşit parçaya  bölüyoruz. . Fırını ve tepsiyi 200 derecede ısıtıyorız. Açtığımız  tepsi boyundaki yufkayı sadece ilk sefer için yağladığımız tepsiye yayıp pişmeye atıyoruz yaklaşık 10-15 dak pişiyor çok kızarmadan çıkarıyoruz ve bu sırada öbür hamuru açıyoruz bu şekilde 5 hamuruda açıp pişiriyoruz.                                           

 

Krema;

3 litre süt                                                                                                                                  4 su bardağı şeker                                                                                                                    2 yemek kaşığı tepeleme nişasta                                                                                            2yemek  kaşığıı tepeleme un                                                                                                           2yumurta

1 vanilya   

Sütün  yarım  litresi ile nişasta un ve yumurtayı çırpıp şeker ile kaynamış süte ilave ediyoruz yavaş olarak.

En son en alta hamuru üstüne krema olmak üzere katları döşüyoruz en  üste krema döküp soğumaya bırakıyoruz yarım saat kadar sonra kare kare kesiyoruz ve bir gece dinlendirip ertesi gün ikram ediyoruz.  Afiyet olsun . Bir aksaklık nedeni ile resimlerin tümünü ilave edmedim en kısa zamanda tamamlamaya çalışacağım.                                                                                                                                      

6703
0
0
Yorum Yaz