17 07 2010

Soğanlı Sini Kebabı (Revize)

Trakyalı olmam rağmen kebap tarzı yemekleri çok seviyorum. Bu nedenle her nekadar günaydoğu mutfagı kalori açısından yüklü olsada tatlısı ve yemekleriyle gerçekten mükemmel. Tabii ölçüyü kaçırmamak lazım. Bu tarif hem çok lezzetli hemde çok pratik. Çeşitli şekilleri var ama ben soğanıda sevdiğim için bu çeşidi tercih ettim.

Ben  700-800 gr kıyma üzernden tarif ediyorum.Siz kişi sayısına göre değiştirebilirsiniz. Naçizane tavsiyem köfteli yemeklerde konuklarınıza ve diğer yemekleriizede bağlı olmakla bereber. Kişi başı en az 100-120 gram kıyma üzerinden porsiyonları ayarlamanız.

Malum yemek yapıldıkça ustalaşıyoruz bu nedenle bazı tavsiyeleri ekliyorum; 

Malzemeler;

800 gr kıyma (Ben yağsız kullanıyorum ama korkunuz yoksa bu tür yemekler hafif yağlı kıyma kaldırıyor)

3-4 dilim ekmek ,bir küçük soğa ,1-2 diş sarımsak ve köfte baharatı(kekik,kimyon,karabibe,tuz)

4-5 orta  boy soğan

1 kaşık salça ,1 iri domates

1 yumurta ,2-3 çorba kaşığı kaşar ve maydonoz. Ayrıca köfteyi mümküm olduğunca ince döşüyoruz. Bu sayede daha iyi kızarıyor.

Islanmış ekmek soğan ve sarımsaklar rondodan geçirilerek kıymaya ilave edilir ve baharat ilavesi ile köfte yoğrulur. Vaktiniz varsa dolapta biraz dinlendirebilirsiniz.

Kıymanın yarısı altı yağlanmış tepsiye yayılır.  4-5 soğan ince ay şeklinde doğranır ve tuzla ovulur. Ben çok az toz biber de kullandım. Renk olsun diye. Araya bu soğanlar ,kaşar ,maydonoz döşenir ve kalan kıyma  ya yağlı kağıt üzerinde tepsi kadar açılır yada parçalar halinde elle inceltilerek soğanların üstü kapanır.

 Daha sonra rendelenmiş domates ,çok dolu olmayan salça yarım çay bardağı su ve kıymanız az yağlı ise az sıvı yağ  ilavesi ile üstü sıvanır. Domates ve biberle süslenerek  200 derece  fırında 20-25 dakika pişirilir. Afiyet olsun....

39
0
0
Yorum Yaz