09 10 2010

Soğan Çorbası

Bloğu incelerken  aslında bizim evde ençok sevilen çeşit olan çorbaları es geçtiğimi farkettim. Genelde hep ana  yemekler ve hamur işleri ağırlıklı olmuş.

Aslında  dengeli beslenmede çorba çok önemli bir yere sahip. Bu çorba fransız  mutfağına ait bir çeşit. İçinde etsu ve soğan olması nedeni ile kışın  sık tercih ettiğim bir çeşit ve genelde sevilen bir lezzet.

Malzemeler;

2 orta boy soğan

2 kasık dolu un

5 bardak etsuyu (Yada bir tablet etsu) Burada 4-5 bardak arasında etsu kullanılır kıvam birazda sizin tercihinize göre değişir..  Y

Yağ ve tuz

Yemekli doğradığım soğanları  bir kepçe (2-3 yemek kaşığı) yağda kavuruyoruz. Üzerine unu ilave edip ikisini birden dibinin tutmamasına dikkat ederek kavurup telle çırparak etsuyunu  ilave ediyoruz. Kaynayınca blendır ile pürüzsüs kıvama getiriyoruz.(Blendır yoksa soğanı rendeleyerek yapabilirsiniz) Tavada kavurduğumuz ekmekleri ve rende kaşar ile servis yapıyoruz. (Orjinalinde kızarmış ekmeklerin üzerine kaşar konup eriyene kadar fırınlanıp bu şekilde servis yapılıyor ama günlük hayatta bu yöntem pratik gelmediği için kendi usulümde servis yapıyorum). Afiyet olsun..

0
0
0
Yorum Yaz