24 12 2010

Sofinin Dünyası

.Aslında okuduğum ve bu kitabı mutlaka bloğuma koymalıyım dediğim çok seçenek var ama  işlerin yoğunluğu nedeniyle bu bölüme ilaveler yapmak zor oluyor.

Yemek tariflerini eklerken çok zorlanmıyorum nede olsa benim ürünlerim, çok iyi yorumlamasamda sorun yok Ama kitaplar hakkında yorum yaparken cümleleri daha iyi seçmek sorumluluğu işi zorlaştırıyor doğrusu.

Bu kitabı kütüphane gördüğümde yıllar öncesi üniversitede çok değerli felsefe hocamın  tavsiyesi aklıma geldi ve kitabı hemen aldım.

Gerçek anlamda bir felsefe tarihi. İlk çağlardan itibaren günümüze kadar tüm gelişmeleri sırasıyla almış ve ilginç örneklerle insana farklıbir pencere açmış.

Her kitabın farklı noktaları insanda iz bırakır. Kiminin dili, kiminin  anlatımı,kiminin konusu. Fakat bazı kitaplar farklı pencereler açmayı başarır zihnimizde . Bana göre bu kitap bunu başarmış bu nedenlede sonuna kadar merakla okudum.

Herşeye rağmen ciddi bir eksiklikte hissettim. Felsefe tarihini yazarken sadece batı dünyasındaki gelişmeleri dikkate almış. Aynı süreçte doğuda yaşayan ünlü düşünür ve burada doğan İslam dini kitabın kapsamına girmemişki bu bence önemli bir eksik.  Yinede tüm insanlık tarihine kuş bakışı ve farklı gözlüklerle bakmak isteyenlere kesinlikler tavsiye ederim.

254
0
0
Yorum Yaz