18 06 2010

Semizotlu Bulgur Pilavı ve Soğan Halkası

Bu form koruma mevzu ortaya çıktığından beri en sevdiğim yemek olan kızartmalar ile araya mesafe koyduk. Çok sevmeme rağmen mecburen fırın kızartmayı tercih ediyorum. Kızartmalar zaten her evde yapılır benim tavsiyem çok  yağ çekmemesi için kızartma malzemelerini  mümkün olduğunca iri parçalar halinde doğramanız ve kızgın yağda kızartmanız. Deryalı günlerde gördüğüm soğan halkasını denedim ve çok beyendiğim için paylaşmak istedim.

Soğan Halkası ;       1 bardak un , 1bardak su ve bir tatlı kaşığı maya  ile sıvı bir hamur tutuyoruz ve 20 dakika kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Dilimlediğimiz soğanları halkalara ayırıp hafif tuzluyor ve bu hamura batırıp kızartıyoruz. Biz çok beyendik afiyet olsun..

Semizotlu Bulgur pilavı;

yaza bu sebzeli otlu pilavları çok yakıştırıyorum. Bu nedenlede sık yaparım buda onlardan biri.

1 demet semizotu ,2 bardak bulgur, birer  ortaboy soğan ve domates   biber ve domates salçası.   Semiz otunu yıkayıp  çok kalın değilse sapları ile beraber doğruyorum. Hafif kavurduğum soğana biber ve domates salçasını ilave edip  hafif kavuruyorum. Küp doğradığım domates ve semiz otlarınıda ilave edip semizotunu rengi değişene kadar pişiriyorum. Bulguru ve 3-3,5 bardak soğuk suyunu tuzunu ilave edip pişmeye bırakıyorum. Bir kesme şeker ve 1-2 yemek kaşığı limon da ilave edip pişiriyorum.Zeytin yağlı yiyeceklerin yağını en son koymayı tercih ettiğim için altını kapatınca yağını gezdirip demlenmeye bırakıyorum. Yoğurtla hatta soğukken limon sıkarak yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

113
0
0
Yorum Yaz