18 04 2010

Poşette Şebzeli Tavuk

 

 Tavuk her zaman hem şık hemde çabuk hazırlanan bir yemek olarak benim için hep kurtarıcı olmuştur. Bu nedenle çok sık pişirir ve hemen her çeşit tarifi denerim.  Pişme ve lezzet açısından en sevdiğim yöntemlerden biri de poşette pişirme. Ayrıca sonderece pratik.

Malzeme ; ben bütün tavuk kullandım ama istediğiniz şekilde kullana bilirsiniz ve mevsim sebzeleri.

 

Bütün tavuğu yıkayıp ayeşte tütsüledikten sonra tekrar yıkayıp; yağ,toz kırmızı biber ve kekik ile yağlıyoruz. Dibine hafif un koyduğumuz poşete yerleştiriyoruz. Ben  kalabalık olduğumuz için sebze poşetini ayrı hazırladım ama az kişi ise ikisini bir arada hazırlaya bilirsiniz yada parça tavuk ve sebzeyi karışık hazırlayabilirsiniz. Orta büyüklükte doğradığımız ; patates ,havuçsoğan,biberleri hafif tuz ,az yağ ve isterseniz yine az nane ve kırmızı biber ile güzelce harmanlıyoruz ve yine alt tarafını unladığımız poşete doldurup ağzını sabitleyip üstünden 5-6 delik açıyoru. 200 derecedeen az 45 dakika pişirip pişme durumunu kontrol ederek kızardığında çkarıyoruz. Poşette de olsa tavuğun kızardığını fark ediyoruz çatalla delmeden hafif bastırarak yumuşaklığını anlaya bilirsiniz.

  Yanında pilavla;  hem sevilen hem de doyurucu ve sağlıklı bir yemeyi tamalaya bilirsiniz. Tavuk kurumadığı ve kendi buharıylada piştiği için lezzeti gerçekten çok güzel oluyor. Şimdiden afiyet olsun...

618
0
0
Yorum Yaz