21 05 2009

Pembe Bolero (Kızımın)Gazetenin vermiş olduğu bu kitaptan gördüğümüz boleroyu kızım için uyarladık.
Uyarladık diyorum çünkü bu işleri yaparken teyzemle kafa kafaya verip karar veriyoruz. Biz ona Melahatçım diyoruz çünkü kızım sadece benim teyzem diye tutturdu.
Kartopu aksim ipi 4 numara şiş ile ördük.

Kol çevresine göre 32 ilmek ile başladık 14 santim olunca her iki yandan 2 şer ilmek atarak kol evi oluşturduk.(Gerçekte bunu yapmamışlar ama ben kol evinin daha iyi olacağını düşündüm. )  25 cm olunca  ikişer ilmek keserek yine  14 santim diğer kolu örüyoruz ve bitiriyoruz. Kolları dikiyoruz.

Örneğin yapılışı şöyle Kenar ilmeği örüyoruz bir atıp  bir toplıyarak sıra sonuna kadar haroşo örgü ile devam  ediyoruz. Dönünce iki haroşo örüp topluyoruz. Toplarken önde normal ilmek arkada atılmış ilmek oluyor. Yanılmıyosam örneğin adı sarhoş yolu şaşırdı.

Valon için   kol  etrafından  kol çevresi kadar ilmekleri çıkarıp arttırıyoruz. Arttırma  için 1örüp bir arttırıyoruz 2 örüp bir arttırıyoruz ve  Beş sıra haraşo örüp kapatıyoruz. Diğer koluda aynı şekilde yapıp Bedenide yuvarlak şişe  ilmek çıkarıyoruz ortalama 190 ilmek çıkarıp valonu çok olsun diye burda arttırmayı 1örüp bir arttırıyoruz bir örüp bir arttırıyoruz 2 örüp bir arttırıyoruz  toplam ilmekler 310  üzerine çıkıyor . Mişineli şişte püf nokta  başladığımız yeri belirleyip hep aynı yöne örerken bir sıra haroşo bir sıra düz örüyoruz. Yedi sıra haroşo örüp Kapatıyoruz. Eline sağlık Melahatçım...  Sizlerde Kolay gelsin....

0
0
0
Yorum Yaz