02 11 2010

Kuş üzümlü Yaprak Sarma

Bu sarma bayramlarda bizim ikramların vazgeçilmezidir. Özellikle tatlı yemekten sıkılanlar için sevilen bir kurtarıcı olur ve gelenler bilir ki annemin mutlaka yaprak sarması var. Ölçüleri bir bardak üzerinden veriyorum siz yaprak miktarına göre arttıra bilirsiniz.

Malzemeler,

1 su bardağı pirinç

1 irice yada 2 orta boy soğan

1 yemek kaşığı dolu kuş üzümü

1 çay kaşığı tarçın

tuz ,azar karabiber ,kimyon ve yenibahar

Hazır salamura yaprakların tuzunu salması için kaynar suda yıkıyoruz. Sarmadan önce yaprağınızın tadına bakarsanız çok tuzluysa içine fazla tuz eklemezsiniz. Tarçınlı ve kuş üzümlü olduğu için baskın tuz pek yakışmıyor.

İçi hazırlarken ince doğradığımız soğanları az su ve yağ ile kavuruyoruz pirinci de ilave edip fazla kırmamaya özen göstererek kavurup pirinç için gerekli suyun yarısını kaynamış olarak ilave ediyoruz. Suyunu çekince altını kapatıp sıcağa yakın suda beklettiğimiz küş üzümünü süzüp ilave ediyoruz. Ayrıca tarçın ve tuz ve diğer baharatlarıda ilave edip.kapağını kapatıp biraz kendini çekmesi için bekleyıp, Ilınınca sarmaları sarıp tencereye diziyoruz. Üzerine 2-3 dilim limon, hatta sarmanın saplarını döşeyip üzerine zeytin yağı gezdirip sıcak suyunu ilave edip pişiriyoruz. Pişince altını kapattığımızda sarmaların üzerine biraz daha zetin yağı gezdirip kapağını kapatıyoruz. .Yemeğe kullanacağınız tüm yağı düşünerek en son üzerine gezdirme payını ayırın malum zeytin yağı faydalı bir yağ bile olsa kontrollü kullanmakta fayda var. .Afiyet olsun ..

876
0
0
Yorum Yaz