29 01 2010

Künefe (Mmmmmm)

Benim tatlıda kare asımda biri künefedir.Bu nedenle bir çok şeklini denedim ; fırında ,tavada ,sade peynirli yada peynirli ve irmik krema ilaveli. Burada bizim için en favori tarifi vermeye çalışacağım. Tavada ve peynirli... Ben değişik boylarda tavalara döşemiştim kalabalık olduğumuz için ama yaklaşık 20 cm teflon tava için 200 gram kadayıf yeterli ve 4 porsiyon  çıkıyor.  Kullandığınız kadayıfa göre diğer malzemeleri oranlarsınız. Malzemeler;

600 ğr kadayıf , mutfak makası ile küçük küçük kesilecek

1 su bardağında az fazla sıvıyağ ve tavanın dibini yağlandığı tere yağ

400 gram suda beklemiş dil peyniri ( En az kullandığınız kadayıfın yarısı kadar)

Serbet; 4 su bardağı su ,4 subardağı şeker dörte bir limon kaynamaya başladıktan sonra çok kısık ateşte 10 dakika kadar kaynayacak.

Katı tereyağ ile yağlanmış tavaya sıvı yağile harmanlanmıs kadayıf serpilir ve bastırarak yerleştirilir, suda beklemiş peynir süzülür (bu suyu atmadan çorbalarda kullanabilirsiniz) ve ufalanarak kadayıfın üzerine yayılır üste kalan kadayıf serpilirve bastırılarak sıkıştırılarak yerleştirilir ve üzerine bir ağırlı konarak 1-2 saat bekletilir.

Daha sonra tava ocağa yerleştirilir ve bir yüzü kızarınca diğer yüzü ters yüz edilerek yada hazırlanmış başka bir tavaya çevrilerek pişirilir. Sıcak tatlıya  ılık sıcağa yakın şerbet gezdirilir.

 

İlk sıcağı çıkınca  5-10 dak.içinde kesilip fıstık veya kaymakla süslenerek servis yapılır.Bu tatlı sıcak yendiği için  servis zamanına yakın hazırlanmalıdır yoksa peynir sertleşeceği için yemesi hoş olmaz.  Yazıyı gece birde yazmama rağmen canım istemedi desem yalan olur. Şimdiden afiyet olsun.....

223
0
0
Yorum Yaz