02 04 2010

Kavurmalı Pide

Benim  yaptığım ölçülerle ortalama 9 tane çıktı. Benim klasik olarak tavsiyem her pide için ortalama 1 su bardağı un olarak hesaplamanız.

8 bardak un  ,     3.5 su bardağı ılık su ,    1.5 tatlı kaşığı  kuru maya  , 1 yemek kaşığı kadar tuz ve bir yemek kaşığı kadar margarin, sarısını üstüne sürdüğümüz yumurtanın akı,

UNU  havuz şeklinde açıp; mayayı,tuzu ,margarini ve ılık suyu katıp yumuşak kıvamlı bir hamur yapıyoruz. Üstüne un serpip üstünü örterek mayalanmaya bırakıyoruz.

 İç harcı için her pideye 100 gram düşecek şekilde küçük doğranmış eti kavurarak hazırlıyoruz. Önce kendi suyunu salıp çekene kadar  kavuruyoruz ,çok az yağ ilave edip İnce doğranmış soğan ve yeşilbiberi ilave edip küçük doğradığımız 2-3 domateside ilave ediyor çok az baharat  ilavesi ile kavurma işlemini tamamlıyoruz. (kavurmalıda başka malzeme kullamaya biliriz ama ben hafif sebzeyi seviyorum)

 Mayalanmış hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar koparıp  bol unla açıp şekilendiriyoruz. Ilınmış harcı yayıp kenarlarını kıvırıyoruz. Üzerine yumurta sürüyoruz.

 Fırını ve içindeki tepsiyi 250 derecede ısıtıyoruz ,başka tepside yağlı kağıt üzerinde hazırladığımız pideleri sıcak tepsiye geçirip fırına atıyoruz. Yaklaşık 20 dakka pişiriyoruz ve pideleri hep sıcak tepsiye koyuyoruz.

Çıkardığımız pideleri üstüne tereyağ sürüp gazete ve beze sarıp 5 dakika dinlendirip servis yapıyoruz.

Afiyet olsun...

547
0
0
Yorum Yaz