02 03 2010

Kastamonu Helvası

En sevdiğim helva çeşidi yapmayı çok denedim ve en memnun kaldığım  sonucu sizlerle paylaşmak istedim. Asıl isteğim bu helvayı  Kastamonu'lu  olan arkadaşıma yaptırıp fotoğraflamaktı ama malum ayrı şehirlerde olunca görüşmek zorlaşıyor. Ben sabredemedim ve kandil için yapığım tarifi yazmaya karar verdim. Fakat bu tarifi mutlaka revize edicem. Bende annemmutfakta.blogcu.com adresinden aldım yalnız şekeri biraz daha arttırdım bizim evde tatlı sevildiği için.

500gr un  (Normal su bardaklarında 5 tane )

250 gr margari

1,5 bardak pudra şekeri tatlı seviyosanız az daha şeker ilave edebilirsiniz

Orjinal tarifte vanilya var ama ben kullanmadım.

Unu ocakta hafif kavurdum pudra şekerini ilave edip eleyerek baska bir tepsiye aldım. Erittiğim yağı ilave ederek güzelce karıştırarak yağı tüm una yedirdim. Zemini katı yağ ile yağladığım tepsiye harcı döküp güzelce bastırdım. Bence bu helvanın enzor kısmı bu . Gerçekten iyi bastırmak lazım yoksa kesmekte zorlanıyorsunuz. Ayrıca ben iyi sıkışsın  diye yarısını döküp sıkıştırıp sonra diğer yarısını döktüm ama buda iyibir fikir değilmiş çünkü katlara ayrılıyor.Tüm malzemeyi birden boşaltıp sıkıştırın  Ayrıca orjinal tarfte çikolatayı benmari usulü eritip süslemişler acelem olduğu için yapmadım ama güzel görünüyor.Birdahaki sefere artık . Afiyet olsun..

  O gün vaktim olmayınca çok süsleyememiştim. Yeni denemede çikolatayı eritip daire şeklinde döktüm kesilince güzel göründü doğrusu..  Yeni çeşitler yaparsam onlarıda ilave etmeye devam edeceğim.

198
0
0
Yorum Yaz