10 10 2010

Karnıyarık Böreği

8 Adet yufka

1su bardağı süt

 1su bardağı maden suyu

Yarım su bardağı sıvıyağ

İç harcı için,

250   -300 gr  kıyma

4-5 patlıcan

3 orta boy soğan

 

1 domates,1 kaşık salça,tuz karabiber,bir tutam maydonoz.

Fazla yağ kullanmamak için su yağ karışımı ve az tuz ilavesi ile soğanları hafif kavurup küçük küpler halinde doğranmış patlıcanları ilave ediyoruz.Kıymayı a da ilave ettikten sonra salça ve bir domates rendesini ilave ederek pişiriyoruz. En son baharat ve maydonozu katarak altını kapatıyoruz.

Arasına hazırladığımız sosu sürdüğümüz iki yufkayı 8 parçaya bölüp iç harcı geniş tarafa koyarak çok sıkı olmadan sigara böreği şeklinde sarıyoruz . (Tüm böreklerimde bu  sosu kullanıyorum çünkü soda sayesinde yağ kullanımı yarıya düşmüş oluyor. Yanlız yufkalarınız sert  ise sosu bol eğer taze yufka ise az sürmeniz gerekli)

Yufkaları ikişerli olarak sararak bitirip yağlı kağıt serdiğimiz    yada  yağladığımız      tepsiy e      diziyoruz   en az bir saat bekletiyoruz( Çünkü börekler sarıldığı gibi rahat kesilmiyor) .Üzerine yumurta sarısı ve az yağ karışımını sürüp ortalarından keserek domates ve biber dilimlerini yerleştirip. Çörek otu yada susam serperek 200 derecede pişiriyoruz. Görüntüsü ve servisi güzel bir çeşit. Afiyet olsun...

423
0
0
Yorum Yaz