26 01 2011

İki Şişle Düğmeli Patik

Kartopu Flora ip ve 3 numara şiş yaklaşık 38 numara ayak için idela ölçüde oluyor..

99 ilmek atıp 5 sıra haroşo örüyoruz. Desen olarak kullanacağımız ipi ekleyip örneği örgünün tersinde kuruyoruz.

Örnek koyacağımız ipi ekleyip ilk siyah ilmeği örmeden alıp gri ile 3 ilmek örüyoruz. Sıra sonuna kadar 3 ilmek gri örüp siyahları örmeden alıyoruz. 3 sıra sonra bu sefer siyah ilmeklerin bir sağ bir solundakini de siyah örerek, 3 siyah örüp grileri örmeden alıyoruz . 3 sıra bu şekilde ördükten sonra bir kere daha gri ip ile 3 gri örüp siyahları örmeden alıyoruz. 3 sıra örünce tekrar siyaha geçip  beş sıra örüyoruz. 10 ilmek kesip 5 sıra daha örüyoruz ve örgüyü bitiriyoruz.

Yalnız kesme işlemini birinde sağdan yaptıysak diğerinde soldan yapıyoruz. Daha donra dikerek şeklini veriyoruz.  Kenarına 2 tane yanyana yaptığımız 2'li tabzanı sık iğne ile yatırarak oya yapıyoruz. Kenar düğmelerini kendimiz yapabileceğimiz gibi evde uygun düğme varsa dikebiliriz.

Düğme yapımı: 5 ilmek ile halka yapıp içi 7 sıkiğne ile dolduruyoruz. Üzerine biraz uzatarak birkat daha bu sefer  9 yada 10 sıkiğne yapıp kenalarını birer atlayarak sık iğne ile sıkılaştırıp patiğe dikiyoruz..

Resimlerde takip ederek okursanız daha anlaşılır olur. Aslında yapması kolay ama yazarken karışık görünüyor.  Kolay gelsin...

15927
0
0
Yorum Yaz