07 06 2010

Hem Kariyer Hem Çocuk Yapılır mı?

    Son yıllarda  sevgili Nil Karaibrahimgil 'in şarkısı ile dilimize pelesenk oldu bu cümle. Geçen hafta bir siyasinin kadın girişimcilerin desteklendiği ve artık kadınların hem çocuk hem kariyer yapabileceklerini beyan etmesi üzerine konu dikkatimi çekti.

   Vaktinde  bu ikilemi şiddetle yaşayan biri olarak  eşimin ısrarı ve desteği ile kızımızı kendimiz büyütmeye karar verdik. Lakin karar vererene kadar konu tam bir muamam.  Hayatta belli duruşunuz,görüşünüz ve birikimleriniz var ama çalışmaya karar verirseniz çok büyük oranda kendi çocuğunuzu bunlardan mahrum edeceksiniz. Ya sizi  büyütürken zaten yeterince yorulmuş olan dinlenip hayatlarını yaşamak onların da hakkı olan aile büyüklerine yada  hiç tanımadığınız hatta birlikte yaşasanız belki bir çok davranışını beyenmeyeceğiniz yabancı birine emanet edeceksiniz. Yok çalışmadınız bu durumda yıllarca emek verip biryerlere getirdiğiniz kariyeriniz  heleki bir özel sektör çalışanı iseniz yerlerde.

  Bugün özellikle kızım büyüdükçe verdiğim karardan memnunum ama gönül istiyorki bu  girişimler daha gerçekçi adımlarla desteklensin. Herşeyden önce evli bayanlara çocuk sahibi olursa verimi düşer zihniyeti ile yaklaşmak yerine uygun çalışma ortamları geliştirilsi. İş yerlerinde yada yakınlarında  çalışanların çocukları için  uygun kreş ortamları hazırlansın. Doğum izni,süt izni gibi hukuki düzenlemeler dikkatli yapılsın. (Sanırım yeni yasada bu kriterler daha da geri çekiliyor).

 Çocuk gelişiminde ilk iki yılın ve bu süreçteki anne çocuk ilişkisinin önemi  uzmanlarca sık sık vurgalanıyor.  Çalışma hukukunun   tüm bu konular dikkate alınarak  yeniden düzenlenmesi ve günümüz kalite standartlarına erişmesini umut ediyoruz..  Sevgilerimle...

  Yazıyı yazmaya başlayınca anladım ki bu konuda söyliyecek çok şey var işallah başka yazılarda.

15
0
0
Yorum Yaz