27 02 2010

Güllü Şal yada (Etol)

Bu  yaptığımıza şal mı etol mu diyelim bilemedim. Etolden biraz büyük ama önden bağlı karar sizin.Her zaman ki gibi teyzem namı diğer Melahat'çımın eseri.

Motiflerden oluşuyor , motifin yapılışı şöyle; 6 zincir  ile bir yuvarlak oluşturularak yuvarlağın üzerine 2'li trabzan ile  6 tane kutucuk yapılır.Kutucukların her birine 1 adet tekli,3 adet 2'li trabzan ve yine tek batışla yaprağı oluşturuyoruz. ve tüm kutucukları aynı şekilde doldurarak çiçeği oluşturuyoruz.Çiçeğin ikinci katında  5'er zincir çekerek yaprakların alttan ortalarına batarak 6 yuva oluşturuyoruz. Bu yuvalarada sırasıyla , Bir tane 1'li ,bir tane 2'li ,beş tane 3'lü ,bir tane 2'li ve bir tane birli trabzan ile yaprakları oluşturuyoruz ve tüm kutuları aynı şekilde dolduruyoruz. Çiçeğin üçüncü katını da  7 zincir ile alt ortalara batıyoruz ve yuvaları oluşturuyoruz.Bu yuvalara bir 1'li ,bir 2'li yedi 3'lü,bir 2'li,bir tane 1'li trabzan ile dolduruyoruz ve tüm kutular aynı şekilde doldurularak çiçek tamamlanır. 5'er zincir ile çiçeğin etrafına 24 tane olacak şekilde  kutucuklar oluşturulur. İkinci sırada yine 5 zincir ile alt kutuların ortasına gelecek şekilde örülür . aynı şekilde 3. sıra 6 lı zincir ile 4. sıra 7'li zincir ile kutu oluşturulur ve petek şeklinde motif tamamlanır ve bu motifler aşşağıda şemada görüldüğü gibi birleştirilir. Arada kalan boşluklar 7 zincirli kutucuklar ile doldurulur.

Bağlama bandıda petek örgü  ile tamamlanır.Kenar oyasını 2'li trabzan yaparak yatırdık ve bağlama bandının uçlarına da birer çiçek yaptık ve  çiçeklerin ortasına inci süs diktik. Bu ölçleri daha küçük yapmak isteyenler motifi azaltabilir bu ölçüler 46 beden ve üzeri için. Kolay gelsin.. Bu ürünün sadece malzemelerini alması ve bilgisayara aktarması bana ait şema ve örgü için teyzemin ellerine sağlık...

322
0
0
Yorum Yaz