31 12 2009

Galeta Unlu Tavuk Baget

Tavuk yemekleri  hazırlaması ve pişmesi kolay olduğu  için acil durumlarda iyi birer kurtarıcıdır.  Çok değişikşekillerde hazırlamak mümkün.Bu sitede gezinenler yemek felsemi farketmişlerdir. Görselliğe hitap eden, damak tadını  bozmadan , sağlığımız için iyi tercihler yapmak. Beslenme konusuna dikkat edilmesini önemsiyorum düşünsenize haftada iki gün spor yapmak bile sağlığımızı  pozitif yönde etkiliyor. Günde en az 3 defa yaptığımız yemek yeme işinde doğru seçimlerin sağlığımıza etkisi tartışılmaz bence.

Yemeğimize gelince derilerini çıkardığımız  (tavuk kullanırken çok istisnai bir durum yoksa genelde deri kısımlarını hiç pişmeden çıkarıyorum)   bagetleri hafif haşlıyoruz daha sonra önce una sonra yumurtaya sonra galeta ununa batırıyoruz ve tepsiye diziyoruz yanına garnitür olarak  elimizin altında varsa tuzladığımız patlıcanları da aynı sıraya tabi tutup tepsiye diziyoruz. Ayrıca  çok az yağ,tozbiber  ve nane ile harmanladığımız patates dilimlerini de tepsiye yerleştiriyoruz. Ayrıca baget yerine göğüs eti tercih edebilirsiniz hatta tepside yanyana kullanabilirsiniz. Göğüs eti çabuk piştiği için haşlamada çiğden un ,yumurta ve galeta ununa batırıp dizin Göğüs parçaları da şinitzel tadında oluyor diyebilirim. Fırınınıza göre 200-230 derecede pişiriyoruz. Tavukları ilk pişirmeye yüksek ısıda başlayıp gerekirse ısıyı düşürerek pişirmeyi sonlandırınız.  Düşük sıcaklıkta uzun pişirme etinizin  kuru olmasına neden olabilir. Tuz konusu herkesin damak tadı olduğu için size bağlı.                              Direk çiğden fırınladığım tavukları marine etmeyi terçih ediyorum oda bir diğer tafifte. Şimdiden afiyet olsun...  

Muhtemelen bu yazı bu yıl yazdığım  son yazıdır. Herkese ; sevdikleriyle sağlık , mutluluk  dolu bir yıl diliyorum.   İyi yıllar.....:)


1565
0
0
Yorum Yaz