11 12 2009

Galeta Unlu Börek

Afiyet Olsun  Malzemeler;

  6 adet  yufka

  Yarım  su bardağı yağ

  Yarım su bardağı soda

  1 su bardağı  süt                     İç malzeme olarak klasik börek içi; peynir,   patates,ıspanak

Bütün sıvı harcı karıştırıyoruz  yufkanın birini serip karışımdan sürüyoruz diğerini üstüne koyuyoruz ve sıvı harçtan koyup yufkayı 8 eşit  parçaya  bölüyoruz klasik sigara böreği biçiminde çok sıkı olmayacak şekilde sarıyoruz,  eğer yufkalar çok kuru ise sıvı harcı biraz bol koyabiliriz.

Bütün yufkaları aynı biçimde sarıyoruz toplan 24 böreğimiz oluyor . Orjinal tarifte 3 'er yufkadan yapılmıştı fakat fazla kalın olduğunu düşündüğüm için ben 2'li yapmayı tercih ediyorum. Sardığımız börekleri kalan sıvı harca batırıp galeta unu yaydığımız tepsiye koyuyor ve her tarafını galeta unu ile kaplıyıp yağlanmış yada kağıt döşenmiş tepsiye diziyoruz.Sıvı harcımız bittiğinde aynı oranlarda harç hazırlayabiliriz. Fırınınızın durumuna göre 180-200 derecede 20-25 dakika pişiriyoruz.

Ben böreklerdeki yağın yarısını  soda ile tamamlıyorum .Yani bu börekte kullandığım harcı döşeme böreklerdede kullanıyorum.Günlük yaşantımızda hareketimizin giderek azaldığını düşününce yemeklerde sadece lezzete değil biraz sağlığada yönelmemiz gerektiği fikrindeyim. Geniş aile yemekleri ve arkadaş  toplantıları kesinlikle çok keyifli ama bu keyifli anlar bizde yük bırakmamalı .  Afiyet olsun......

0
0
0
Yorum Yaz