29 05 2010

Fırın Ekmek

Bu sitede gezenler ekmekle ilgili çok tarife rastlar. Çünkü  mutfakta takık olduğum konulardan biri ekmeklerin ziyan edilmemesi. Bu tafiri www.hafiftarifler.com adresinde gördüm sanırım oda yabancı bir siteden almış. Orada omlet ekmek demişler ama kalorsini düşürmek için  ben kendi standartlarıma   göre düzenlemeler yaptım. Bu nedenle fırın ekmek diyorum.

Klasik dikdörtgen borcama altını tereyağ ile yağlayıp  ekmekleri kopararak yerleştirdim.  Klasik peynir yada lor peynirini ekmek parçalarının üstüne parça parça belli aralıklarla  yerleştirdim.

3 yada 4 yumurta 1 subar dağı soda bir subardağı süt(orjinal tarifte 10 yumurta ve 2 bardak süt) ile bir karışım hazırladım. Ben yeşillik sevdiğim için 2 dal yeşil soğan ve biraz maydonozu bu karışımın içine doğrayarak  karıştırdım ve kaşıkla ekmeklerin eşit ıslanmasına dikkat ederek karışımı boşalttım. Eğer ekmeklerin bayatsa sıvı miktarını arttırmanız gerekebilir.. Tabi peynirli ürünlerde çörek otu bence iyi gider . 180 derecede   20 -25 dakika pişirip çıkarmadar hafif bir kaşar rendesi gezdirilebilir arzuya göre. Afiyet olsun...

222
0
0
Yorum Yaz