15 06 2010

Fasulye Diblesi

Bu yemek karadenize özgü bir çeşit ve bir çok sebze ile yapılabilir. Bu sayfada tarifleri yaparken eğer biliyorsam yemeğin orjinal tarifini de vermeye çalışıyorum. Ben  evdekilerin damak lezzetine göre değişiklik yaptığım için  bazı farklar olabiliyor.

Orjinalinde 1 kilo fasulyeye 2 - orta boy soğan ,2-3 domates ve bir çay bardağı pirinçile yapılıyor. Soğanlar doğranıp kavrulur domatesleri ilave edilir ve fasulyaside ilave edilerek kavrulur fasulyeler  yumuşayınca pirinci ilave edilip  pişirilir suyu yetmezse az ilave edilebilir. Bu format yemek şekline daha yakın.

Bizim evde sade zeytinyağlı fasulye sevildiğ   içineğer  dible yaparsam   pilava daha yakın yapıyorum.

1 kilo fasulye  için 2 bardak pirinç kullanıyorum bu sefer domates kullanmadım ama arzu edilirse kullanılbilir. Ben fasulyeleri buharda haşladığım için normal pilav yapar gibi soğanı ve fasulyeyi hafif kavurup pirinç için yeterli su miktarını ilave ettim kaynayınca  tuzunu ve pirinci ilave edip pirinçler pişince kapatıp demlenmesini bekliyoruz. Hatta yağı ilk başta az kullanıp altını kapatınca biraz zeytinyağ  gezdirip demlenmesi için bırakıyoruz. Yanında ayran ile çok sağlıklı bir öğün. Afiyet olsun.

20
0
0
Yorum Yaz