25 03 2010

Evde Ali Nazik

Başlıkta evde tabirini kullandım.Aslında Ali Nazik yöresel olarak çok bilinen bir yemek hatta internette gördüğüm hikayesini sizlere aktarmak istedim.

Bir sefer sırasında yolu Gaziantep'e düşen Sultan Selim 'e değişik bir yemek ikram edilmek istenmiş ve bugünkü adıyla Ali Nazik yapılmış . Sultan Selim yemeği çok beyenmiş ve " Çok güzel bir yemek olmuş hangi eli nazik yaptı bunu ?"diye sormuş ve yemeye bu günkü adını vermiş. Aslında közlenmiş patlıcan bıçakla ince doğranır ve sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Diğer tarafta kıyma kendi yağıyla kavrulur ve baharat ilave edilerek. Az yağda kavrulmuş ve yoğurtla birleştirilmiş patlıcanların üzerinde servis edilir.

Şimdi gelelim bizim Ali Nazik yemeğine. Tabi profesyonel mutfaklarda yemekler literatüre uygun yapılır. Lakin ev mutfaklarında malzeme ve hayal gücünüze göre değişimler yapmanız doğal.Bence en önemlisi müşteri portföyünüzü(yani ev halkını ) memnun etmek. 

Bu yemekte alt kesime bayatlamış ekmekleri tavada hafif kavuruyorsunuz (Kişi başı bir kase kadar ). Daha sonra közlediğiniz patlıcanları (yoksa rendeleyip çok az yağ ile kendi suyunda pişirdiğiniz kabağıda koyabilirsiniz). Yoğurt ile karıştırıyorsunuz. Üstü içinise; kıymayı,(kavurma et küçük köfte ne isterseniz) bol soğan ,bir iki yeşil biber doğrayarak salçalı bir harç hazırlıyoruz . Karabiber kimyon baharatlar keyfinize kalmış. Ve ayrı bir tavada süslemek için hafif yağda biber ve domatesleri  kızartyoruz. Servis sırasında ekmekleri tabağa alıp.Diğer tarafta hazırladığımız sıcak  et suyu ile ıslatıyoruz. Üzerine yoğurtlu harç ve kıymalı harcı koyarak garnitürleri ile süsleyip servise sunuyoruz.  Burada en önemlisi yemeğinizi sıcak birleştirmeniz.  Ayrıca niye klasik Ali Nazik yapmadı derseniz; bir evdeki bayat ekmekleri kullandık , iki kıyma soğan ve biber gibi sebze ilaves ilekırmızı et tüketimini  azalttık.Menü doyurucu olduğu için yanına salata ile servis etmeniz yeterli olacaktır . Afiyet olsun...

185
0
0
Yorum Yaz