06 02 2011

Etek Yelek Kız Çocuk Takımı (Çan Örneği)

Bu  örneği  Deryalı Günler programından aldık. Şekli çana benzediği için bu adı verdik. Kızımın olduğu ve işe ara verdiğim dönemde bu programın sıkı takipçisiydim ve çok güzel şeyler öğrendim. Televizyon yapımcılarını böyle bir programı nasıl yayından kaldırdıklarını  anlayabilmiş değilim.

Kızıma bu eteği yapmıştık. Bu takımı ise yeğenimiz Nehir için teyzem hazırladı. Ona da ellerine sağlık diyorum. Ben kızıma çok severek giydirdiğim için örneği sizlerle de paylaşmak istedim. 

ETEK (4-5 yaş)

Merserize İp

3 numara Şiş

72 İlmek atarak başlıyoruz(ilmek sayısı 4'ün katları olmalı)

1. sıra( örgünün düzü burası) 4 ilmek haroşa örüp 10 ilmek ördüğümüz  şişe atıyoruz sıra sonuna kadar böyle gidiyoruz.

2. sırada haroşaları düz attığımız ilmekleri haroşa örüyoruz. Attığımız ilmekleri baştan ve sondan çift alarak 8ilmeğe düşürüyoruz

3. sıra  4 ilmek haroşa(ters) ,düzler düz örülür.

4.sıra haroşalar düz attığımız ilmekler haroşa örülür yine baştan ve sondan eksiltilerek 6 ilmeğe düşürülür.

5. sıra düzü düz  tersi ters

6. sıra aynı şekilde devam edilir. atılan ilmek 4 'e düşer

7.sıra düzü düz tersi ters öreriz

8. sıra Aynı şekilde atılan ilmek 2 'ye düşer

9. sıra düzü düz tersi ters

10. Atılan ilmekler  1 'e düşer birinci örnek burada tamamlanır. Yeni sırada örnek tekrar kurulur.Tek farkı

bu sefer ve bundan sonraki sıralarda 10 ilmek değil 9 ilmek atılır. Çünkü 1 ilmek kalmıştı.

İstenilen boya gelince kalça kısmı düz örülür .Yalnız son sırada örnek kurulmayacağı için kalan tek ilmeklerde eksiltilerek arka sıra toplanır ve kalça yine 72 ilmek ile devam edilir. Lastik geçirilecek kadar kıvrılır ve lastik geçirilir.

YELEK;

Arka 92 ilmek 5-6 sıra pirinç örgü ile lastiği  yapıyoruz. Arka sırada 16 ilmek eksilttik ve ön sırada  etekte olduğu gibi örneği kuruyoruz  yine düzden örneği kuruyoruz ve 2 örnek yapınca  fazla ilmekleri  bu sefer toplamıyor 94 ilmek ile devam ediyoruz. Koltuğu kenar pervazı için 8 ilmek atıyoruz.. İlk sıradan başlayarak 8.ve 9. ilmeği topluyoruz. . Gidiş dönüş olmak üzere bu 8 ilmeği bedenden kesiyoruz..  Koltuk oyuntusu için 7 ilmeği daha aynışekilde kesip diğer kaoltuk oyuntusunu aynı sıra ile yapıyoruz.. Beden 80 ilmek kalmış oluyor. Renk değişimini bedenin itediğiniz yerinde yapabilirsiniz.  Yaka için 28 ilmek omuza 26'şar ilmek ayırıyoruz.. Omuzları 3 defada bitiriyoruz..

ÖN

48 ilmek başlanır ön pervazına 8 ilmek ayrılır. Örneğe başlamadan 8 ilmek eksiltiyoruz arkada yaptığımız gibi ön tarafta 40ilmek ile örneği kuruyoruz.. Koltuk aynı şekilde kesiliyor ve koltuk bitince yakayı önce 9-3-2-1 şeklinde kesiyoruz. Omzu bitiriyoruz.

Tüm parçaları birleştirip  yakanın çevresinden ilmek çıkartıp örüyoruz. 

Çiçek : 5 zincir çekip kapatıyoruz. 2  zincirle başlayıp 3 tane 2 li trabzan 5. 2 zincir çekilerek  ile yuvaya sık iğne ile  batılır ve bu çekilde 5 yapraklı çiçek yapılır. Ortalarını ister inci ile ister bizim gibi tohum işi ile süsleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

  

1022
0
0
Yorum Yaz