22 08 2009

Elbasan Tava


Çeşitli aksaklıklar nedeni ile taşınma işlemi hala gerçekleşmedi. Topladığım üveçleri kutudan çıkarma pahasına  işe giriştim. Doğrusu  çoktandır denemek istediğim ama vakit bulamadığım bir yemekti. Sonunda ramazanın ilk gününe nasip oldu. Açıkçası çok değişik şekillerde yapılmış. Ben garnitürlü olanı tercih ettim.
Et yemeklerine sebze ilavesi yemeği hafiflettiği için tarafımdan tercih ediliyor doğrusu.
Malzemeler;
500 gram kırmızı et
2 orta boy soğan
1 -2 diş sarımsak
1 Orta boy garnitür   (Elimde hazır bulunduğu için kulladım. 1 Patates,1havuç ve1su bardağı  bezelyede kullanabilirsiniz.)
kekik
tuz

sos;
1 bardak un
2 bardak etsu
1 bardak yoğurt

Etiniz haşlanmışsa işiniz daha kolay değilse etinizi hafif yağda kavurup suyunu salıp çekene kadar pişirin soğanını ve salçasınıve sarımsağı  ilave edip hafif bir yağ ilavesi ile  kavurun ve etiniz hala sert ise sıcak su ilavesi ile pişirin. Eğer hazır garnitür kullanıyorsanız etiniz piştikten sonra ilave edip birtaşım kaynatın.
Eğer sebzeleri çiğ olarak kullanacaksanız ya ayrı olarak haşlayın yada et pişerken pişme sırasına göre ilave edin. Tüm  malzemeler piştiğinde(Hafif sulu olmalı) bahartları ilave edin ve malzemeyi tepsiye veya beni tercihettiğim gibi toprak kaplara paylaştırın.

Kıvamlı bir ayran koyuluğunda olacak şekilde sos malzemelerini karıştırın hafif tuz kullanın ve sosu  kapların üzerine paylaştırın. fırında 200 derecede 15-20 dakika üzeri kızarana kadar pişirin ben kaşar peyniri tercih etmediğim için  kırmızı biberli tere yağ ile servis yaptım. Afiyet olsun.

945
0
0
Yorum Yaz