03 07 2010

Doruk Kebabı

Bu kebabı yapma hikayesi gazete okurken başladı. Bir restoranın en iyi yaptığı yemekler sıralanırken bu kebabın ismi geçmiş.Daha önce denemediğim için merak etti. Biraz araştırınca tarif çıktı. Tabi orjinali ızgarada şişte  pişirilerek yapılmış biz eve uyarladık.

Malzemeler;

700-800 gr kıyma, 1.5-2 kilo patlıcan, 1 küçük soğan, 2-3 yemek kaşığı galeta unu,2 çorba kaşığı kaşar,bir avuç yeşil fıstık(antep fıstığı), baharatlar.

Kıyma , galeta unu ,1küçük ince rendelenmiş soğan,tuz,karabiber,kimyon,bir avuç sıvı yağ,Ilık su(galeta unu kullanıyorsanız  ılık su ile kıvamı yumuşatmak gerekir.) iri dövülüş fıstık ve kaşar ile ile köfteyi yoğuruyoruz. Aslında kebaplar  hafif yağlı kıyma ve içine ekmek kullanılmadan hazırlanır. Tercih sizin ama ben yağsız kıyma ile klasik köfte şeklinde hazırladım. Burada kıvam köftenin yoğrulurken elde çok sıkı olmaması kıvamın yumşak olmasıdır. Çok sert ise ılık su ve sıvı yağ ile yumuşatılır. Patlıcanlar hazırlanırken köfte dinlenir. Soyulup ince uzun dilimlenmiş patlıcanlar hafif yağa ı yağsız tavada yumuşatılır ve köftenin etrafına sarılarak yağlanmış tepsiye dizilir.

Üzeri hafif yağlanarak 200 derece fırında pişirilir.Biz kırmızı yemekleri sevdiğimiz için ; bir domates rendesi ,az şalça ,birçay bardağı su ve bir diş sarımsak ve tuz ilavesi ile sos hazırlayıp üstüne sürdüm ve fırına bu şekilde verdim. Ev halkı sevdi sizlerede afiyet olsun.

118
0
0
Yorum Yaz