09 02 2011

Çiçekli Şal Yapımı

Yine teyzem Melahat'çımın br eseri ellerine sağlık.

İpimiz  Alize 3 Mevsim Luxor

Tığ 3 numara

8 zincir çekip birleştiriyoruz. Daire oluşturuyoruz. Tekrar 8 zincir çekip ipi 2 defa dolayıp boşluğa batıp 4 defada çıkıyoruz. Aralarda 4 er zincir çekerek 7 direk 7 kutucuk yapıyoruz.

7 tane tamamlanınca sık iğne ile sırayı kapatıyoruz. 4 zincir çekip 2 sefer dolayıp kutucuğun içine batarak 4 seferde çıkıyoruz. Arada zincir çekmeden 4 tane yapıyoruz 5 ciyi 4 zincir  çekerek sık iğne ile kutuya batıyoruz..Yan kutucuğa sık iğne ile girip aynı işlemi tekrarlıyoruz..

 Her kutuda 5 direk bu şekilde 7 yaprak oluyor. Yaprakların alt kısmına gelecek şekilde 8 zincir çekerek 7 yeni yuva oluşturuyoruz. Bu yuvalara 10 ar sık iğne dolduruyoruz. Bu sıra tamamlanınca  Sık iğne ile kutuya girip 13 zincir çekip 5 defa ipi tığya doluyoruz  yandaki sık iğneye batarak yedi defada çıkıyoruz. 9 direk olduğunda 10 cusunu 13 zincir çekerek son sıkiğneye batıyoruz.. Yandaki kutuya yine sıkiğne ile girip aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Sıra bitince motif bitiyor.

Ara küçükler:

8 zincir çekip birleştiriyoruz. Daire oluşturuyoruz. Tekrar 8 zincir çekip ipi 2 defa dolayıp boşluğa batıp 4 defada çıkıyoruz. Aralarda 4 er zincir çekerek 8 direk 8 kutucuk yapıyoruz..

Tek fark 8 li olması büyük motifin ortası ile aynı yapılıyor. Biz 2 renk kullandık. Toplam 24 büyük motif 11 küçük motiften oluştu. Resimdeki gibi 2'li sıra şeklinde birleştiriyoruz.. Kolay gelsin

1245
0
0
Yorum Yaz