30 01 2010

Çiçek Süslü Düz Yelek

Yeni yeleğimi giydim hevesimi aldım şimdi sıra paylaşmaya geldi. Bu yeleği alizenin 4 mevsim ipiyle ve 4 numara şiş ile ördüm gri renkte ve hafif parlak bir yapısı var.Ben çok alangirli örgüler yapamadığım için düz başlamıştım ama önler yine teyzem tarafından kotarıldı.Ellerine sağlık . Tabi  dümdüz  olmasın diye  çiçeklerle  süsledik. Ölçüler ortalama 42 beden civarı.

Arka: 120 ilmek 2'li lastik ve düz örgü.  Kol lastiği içi bedeni 35cm örünce 8 ilmek atıyoruz ve bir düz bir ters lastik örüyoruz yanlız 8.ve 9. ilmeği birlikte örüyoruz.Tekrar dönüp bedenden bir ilmek daha tolayarak buşekilde 8 ilmeği kesiyoruz ve kol evi için 6 ilmek daha kesip karşı tarafa geçip diğer koltuğu keserek kenar 8 ilmekleri lastik kalanını düz olarak sevam ediyoruz ve 23 cm kol evi ördükten sonra bitiriyoruz.

Önler: 60 ilmek ile başlayıp 2'li lastiği örüyoruz kenar kısımda ayırdığımı 8 ilmeği 2 sıra düz 2 sıra haroşo olacak şekilde örüyoruz yanlız önden ve arkadan bakıldığında lastik 2 sıra düz 2 sıra haroşa görüncek şekilde örüyoruz. Kol evlerini aynı şekilde yapıp yaka kısmına gelince önce öndeki 8 ilmeği  aynı yönden  5+4+3+3+2+2+1+1 şeklinde kesip kalan 25 ilmeği 3 bölümde kesiyoruz, yaka tarafından başlamak kaydı ile  ve tüm parçalar bitince birleştirip  ilmek çıkararak yakayı bir düz bir ters lastik örüyoruz.  Bu işin acemisi olduğum için verdiğim detaylar fazlamı bilmiyorum ama ilik açma işlemi belli aralıklar ile bir sırada 2 ilmek kesip diğer sırada kestiğimiz ilmekleri örerek yapılıyor.

Çiçek yapımı :2 ilmekle başlayıp her sıranın başında bir ilmek arttırıp 6 ilmek olunca  16 sıra örüyoruz ve bitiriyoruz .Bu parçalarda 6 adet örüp geniş kısımları ortaya gelecek şekilde sabitleyip her bir yaprağı diğerinin ortasına dikerek yuvarlak şekle getiriyoruz ve ortasına iğneye sarılarak yapılan tohum işi ile yada bilmiyosanız bir boncukla tohum yapıyoruz. kolay gelsin...

256
0
0
Yorum Yaz