03 05 2011

Callio Ördük Annelere müjde

Siteyi az çok gezenler bilir ki  yemekler benim, örgüler teyzemin eseridir. Melahat'çım bir süredir kızıma süpriz olsun diye gizli gizli  callio örmeye başlamıştı. Nihayet hediyeyi verdik. Sonuç mükemmel o günden beri kızımın elinden düşmedi. Şimdi sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Çift kat lif ipleri ile üç numara tığ ile ördük.

BAŞ:

Sihirli halka  (Parmağa 2 defa dolayıp içinden sıkiğne ile geçirdiğimizde ipi çekiyoruz ve delik kalmıyor) başlıyoruz. İçine 6 adet sıkiğne yapıyoruz .

2. sırada her sıkiğneye 2 şer batılır 12 adet olur.3.sırada

3.sırada 1sıkiğneye   bir diğerine çift batılarak  18 sıkiğne olur.

4.sırada 2taneye birer 3 sıkiğneye çift batılarak arttırılır.T24 sıkiğne olur.

5.sırada 3taneye birer 4.'ye çift batılarak arttırılır ve toplam 30 sıkiğne olur bu şekilde 66 taneye kadar arttırılır. 66 sıkiğneden sonra  birkaç sıra aynı devam edilir. Tam ters şekilde eksilterek 24 sıkiğneye düşülür.

24 sıkiğne boyun uzunluğu kadar devam edilir.(4-5sıra yeterli az da oalbilir) İpi dikibilecek kadar uzun bırakıp bitiriyoruz. Bocuk elyaf doldurulup kaş göz işlenir.

BEDEN:

,Sihirli halka  (Parmağa 2 defa dolayıp içinden sıkiğne ile geçirdiğimizde ipi çekiyoruz ve delik kalmıyor) başlıyoruz. İçine 6 adet sıkiğne yapıyoruz.

2. sırada her sıkiğneye 2 tane yapıp 12 sıkiğne olur.

3.sırada 1sıkiğne birtane diğerinde bir sıkiğneye 2 tane batılır. Toplam 18sıkiğne olur.

4. sırada 2 taneye birer sıkiğne 3.'ye 2 tane sıkiğne yapılarak arttırılır. toplam 24 sıkiğne olur.

5. sırada 3 taneye birer 4.sıkiğneye çift batılarak arttırılır. Toplam 30 sıkiğne olur.

6.sıra 4taneye birer sıkiğne 5.ciye çift batılarak attırılır ve toplam 36 sıkiğne olur.

7. sıra 5 tane ye birer sıiğne 6.ya çift batılarak attırılır ve 42 sıkiğne olur. 8.9.ve 10. sıralar 42 sikiğne ile örülür.

11. sırada 6 sıkiğne birer ve 7.ye çift batırılarak attırılır. Toplam 48 sıkiğne olur. Bu şekilde  84 sıkiğneye kadar arttırılır. 22cm sonunda  bu sefer ters yönde eksilterek 24 sıkiğneye  düşürülür. İpi dikilebilecek kadar uzun bırakılarak bitirilir.

KOLLAR:

Parmak için sihirli halka yapılır içine  6 adet sıkiğne yapılır. Hiç arttırmadan 5 sıra örülür. Bu şekilde 4 parmak örülür sonra dördü birden 5 sıra örülür. Baş parmak aynı şekilde 8 sıkiğne ile 5 sıra  daha sonra eklemiş olduğumuz 4 parmağın yanına eklenir örülür. Fakat diğer 4 parmak aynışekilde örülmeye devam ederken başparmağın ilmekleri 2 yanında birer sıkiğne eksiltilerek devam edilir. Başparmağın tüm ilmekleri eksiltilir. Yukarıya kol kısmına 24 ilmek ile devam edilir. İstenilen uzunluğa gelince ucunda dikilecek kadar ip bırakılıp bitirilir. İçi boncuk elyaf ile doldurulur.

AYAKLAR :

Kırmızı ile başlanır sihirli halka yapılır. 6 adet sıkiğne yapılır. 

2 sırada her sıkiğneye iki sikiğne  yapılır 12 adet olur. 3. sırada bir sıkiğneye tek diğerine çift sıkiğne yapılarak 18 sıkiğne olur.

4. sırada birebir diğerine çift sıkiğne yapılarak 24 sıkiğne yapılır. 7sıra daha devam edilir.Bilek kısmında 3 sıkiğne boş kalacak şekilde 21 sıkiğne 10sıra örülerek topuk kısmı dikilir. Üzerine sarı renk ile  10 sıra 2 4 sıkiğne çorap kısmı örülür. Daha sonra beyaz ip ile istenilen uzulukta örülür. Dikilecek kadar ip bırakılır bitirilir. Tüm parçalar boncuk elyaf ile doldurulu dikilir.

ŞORT:

3numara şiş ile örüldü

45ilmek ile 6 sıra bir düzbir ters lastik örülür. Her sıra başında birer arttırılarak düz örgü örülür. 2 yandan da üçer ilmek arttırıldıktan sonra bu sefer sıra başlarında arttırdığımız ilmekleri birer birer eksiltilerek 45 ilmeya düşürürüz. İstenilen uzunluğakadar düz örülür. Lastik geçirmek için 8-10 sıra birters bir düz lastik örülerekbirinci parça tamamlanır..Aynı parçadan bir tane daha örülür ve ikisi birbirine eklenerek şort bitirilir.

KAZAK:

Ön 45 ilmekile başlanır.6 sıra bir ters bir düz örülerek lastik yapılır. Sonra pirinç örgüye geçilir.Koltuktan bir parmakaşşağısında pat başlanır.Koltuk kesilmeden devam edilir yaka  oyuntusu yapılarak parça tamamlanır. İkinci  parça örülür ve parçalar birbirine dikilerek birleştirilir. Yaka kısmından ilmek çıkarılarak yakası örülür.

Pat örülürken patın bir tarafına iki ilikaçılır.oplam 3 ilmek açılır.Yünden üç düğme yapılır. Koltuk kısmından kol genişliği kadar ilmek çıkarılır.1 ters 1düz 6 sıra lastik örülür yanlar dikilir ve kazak tamamlanmış olur.  Kolay gelsin...

 

197
0
0
Yorum Yaz