11 08 2010

Buğdaylı Soğuk Çorba

Merhabalar; öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.

Tatilin ardından ufak bir İstanbul kaçamağı da yaparak evime geri döndüm. Yalnız her zaman büyük bir keyifle gezdiğim İstanbul'da  aşırı sıcaklar nedeniyle sadece evde oturabildik  açıkçası buda hiç hoşuma gitmedi . Gezmeyi seven biri olarak planlarımın aksaması beni biraz bozar ama neyse.. 

Bu arada yıllardır görmediğim üniversiteden dostum ailesiyle ziyaretimize geldi. Geçen ylların çokluğuna şaşırarak eskileri yad ettik tabi ikimizde çoluğa çocuğa karışmışız. İnsan zamanın geçtiğini dışına çıkıp bakınca anlıyor.İçindeyken bir koşturmacadır gidiyoruz.

Gelelim tarifimize...

Bu çorbayı kuzenim Fatmanur Ablamdan aldım. Yalnız abla dediğime bakmayın malum eskiden bir gün büyük olan bile ablan sayılır bizimde o misal.

1 bardak buğday (8-10) porsiyon çıkar

Yoğurt(ölçülü kullanmadım kıvam sizin arzunuza göre ama 1kiloya yakın) ,nane ,zeytinyağ, 1-2 diş sarımsak

Buğdayları güzelce pişiriyoruz. Soğuyunca çırptığımız yoğurda buğdayı ilave edip koyu kıvamlı bir ayran şekinde hazırlıyoruz. Gerekirse su ile seyreltin ama çok sulu olmasın. Sarımsakları ezip ilave edin nane ,tuz ve az zeytinyağı ilavesi ile çorbamız hazır. Servis sırasında yine hafif zeytin yağı ve acı severler için pul biber iyigidiyor.. Çorbamızı dolapta saklayıp soğuk servis yapıyoruz. Bu sıcak günlerde hem çorba hem soğuk.. Afiyet Olsun...

383
0
0
Yorum Yaz