20 09 2010

Bayram Çöreği

  Bayram telaşından sonra fırsat bulup yeni tarifler ekleyemedim ama tabi bu malzemeleri toplamıyorum anlamına gelmez. Okul sezonu ile birlikte  klasik ev düzenimize dönüyoruz ki buda işlerin daha rütin bir şekilde yürümesi anlamına  geliyor.

Bizim ailede her iki tarafında göçmen olması nedeni ile bu yöreye ait gelenekler ve yemek çeşitleri evde hakimdir.

Bunlardan biride  ramazan bayramı arifesinde çörekler kızartılır ve etli nohut veya fasulye ile bayram yemeği hazırlanarak o akşam iftar bu yemeklerle açılır. Ayrıca bayram sabahı kahvaltı değilde yine etli fasulye pilav ve bayram tatlısı yenir(Tabi bu menü bize  kahvaltı için ağır gelsede usulen ufak tadımlıklar hazırlıyoruz ).

İşte annemden bizim çörek tarifimiz.

4 -5 bardak un için 1 tatlı kaşığı dolu maya

1 tatlı kaşığı kadar tuz  buna ilave olarak bir çay kaşığı kadar kabartma tozuda ilave edebilirsiniz.

Yarı yarıya ılık su süt karışımı ile yoğrulur(una göre 1.5 bardak kadar sıvı alır) sert olmayan bir hamur hazırlanır ve mayalanmaya ılık bir yere bırakılır.

Mayalana hamurdan bir parça koparılır ve parmak kalınlığında uzun bir şerit haline getirilip resimdeki şekil verilirki bizde buna yazma denir. Yine daha geniz ve yassı şerit hazırlanıp baklava şeklinde kesilip üstüne 2 çizik atılır ki buna da lokma denir.Tüm hamur  unlu bir gazeteye bu şekilde hazırlanır. Kızgın yağda ilk hazırlananlar mayalandığı için hazırlama sırasına göre pişirilir ve fasulye ile yada baklava şerbetine banılarak afiyetle yenir..  Bizde pişirme işlemini rahmetli dedem iftara yakın yapar sonra sıcak sıcak toz şekere banar yerdi. Artık eski zaman yokluğundan kalan bir alışkanlık mı yoksa usulmü böyle bilmiyoruz.. Afiyet olsun...

 

 

248
0
0
Yorum Yaz