07 09 2010

Baklava Tarifi (Kolay Ev Baklavası Yapılışı)

 

Öncelikle herkese ;sevdikleri ile mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmelerini diliyorum.

Bayramın olmazsa olmazlarından tatlı ve tatlıların kralı baklava(en azından bizim ev için)

  İstanbulda geçireceğimiz  bu bayram için annemle tatlımızı hazırladık. Yanlız son servis görüntüleririni bayramdan sonra koyabilirim çünkü bir çok evde olduğu gibi bizde de tatlıya bayram sabahında önce ulaşmak imkansız.

Malzemeler;

3 yumurta

1 çay bardağı süt

1 çay bardağı yoğurt

1 su bardağı yağ

Bir fiske tuz 1 tatlı kaşığı sirke ve aldığı kadar un ile Kulak memesi kıvamında hamur yapıyoruz. 2-3 saat dinlendiriyoruz( dinlendirmessek açma işlemi çok zor oluyor)

Üstü için 250 gram margarin yada tereyağ ve bir çay bardağı sıvıyağ.

İçi için 400gr ceviz

Tepsinin en üstüne açacağımız hamuru ayırınca  kalan hamuru 8 'e bölüyoruz ve herbir parçayı 10' bölüyoruz(Toplam 80 yufka gibi düşünün)

Herbir küçük parçayı un ile ufak  açıp bol nişasta ile birleştirip 5 'li gruplar halinde üst üste koyun ve nişasta ile açın(Burada yakın bir arkaşınız varsa küçükleri bir kişi büyük yufkaları bir kişi açarsa işiniz çok kolaylaşır.) Eğer yufkalarınız çatlıyorsa ununuz baklava için uygun olmaya bilir yada daha az nişasta kullanarak açın. Açtığınız yufkayı hafif havalandırıp tepsiye döşeyin ve cevizi serpin bu şekilde 5 gruplar halinde açın ve aralarına ceviz serpin. En üst yufkayıda tepsi boyunca açıp  kesin ve üstü için hazırladığınız yağı her tarafına gelecek şekilde tepsiye dökün

Pişirme işlemi en az yapımı kadar önemli Baklava hafif ateşte uzun sürede pişerse içi daha iyi pişiyor. 150 derecede  bir saat gibi sürüyor üstü kızarınca fırını hafif kısıp 5 dakika içini çekmesini sağlaya biliriz.

Şerbet;  6 bardak şeker   , 5 bardak suyu  yarım limon ile kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatıp ocaktan alıyoruz. Hafif havalanınca soğuk tatlıya sıcak şerbeti döküyoruz. En az bir gün dinlendirdikten sonra servis yapıyoruz. Afiyet olsun...

1022
0
0
Yorum Yaz