29 06 2010

Aşure

  Biliyorum zamanı daha gelmedi ama ne zamandır aklımdaydı.Hatta nohut fasulye pişirdikçe  buzluğa bir miktar ayırmıştım. Nihayet geçen gün buğdayıda haşlayınca gün bugündür deyip işe koyuldum. Dağıtmak için yaptığımda 1 kilo buğdaydan(6 bardak) ve 3 bardak nohut, 3 bardak fasulye haşlıyarak yapıyorum ama bu sefer  misafirler ve bizim için yaptım. Bu yüzden tarifi  daha az ölçüden ve haşlanmış malzeme üzerinden vericem.

Malzemeler;

5 bardak haşlanmış buğday ,2' şer bardak dolu dolu haşlanmış nohut ve fasulye ,200 gr  sarı üzüm, 3-4 kaşık kuş üzümü ,150 'şer gram incir ve kayısı, 1 bardak fındık ,yarım bardak tuzsuz fıstık , 1limon kabuğu ,8-10 karanfil ve bir kabuk tarçın , 4 bardak şeker, 2 çorba kaşığı nişasta.

Zaten haşlanmış olan malzemelerden buğdayı 12 bardak  su ve nohutları ilave ederek kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca fasulyeleri ilave ediyoruz. Bir taşım kaynayınca yıkadığımız sarı ve kuş üzümlerini  ilave ediyoruz. Karanfil ve tarçını ayrı bir cezvede 1 bardak suda kaynatıyoruz. Bakliyat ve üzümler  bir taşım kaynayınca küçük doğranmış kayısı ve incirleri ilave edip kaynatıyoruz.1 limon kabuğunu rendeleyip kaynattığımız. karanfil ve tarçın suyunu ilave ediyoruz. Damak tadınıza göre miktarı size ait. Şekerini ilave ediyoruz. Şeker eriyince iri kırdığımız fındık ve tuzsus fıstıkları ilave ediyoruz. En son olarak 2çorba kaşığı nişastayı suda eritip yavaş yavaş ilave ediyoruz. Nişasta kaşıkları çok dolu dolu değilse hemen hemen tamamını kaldırıyor. Tüm malzeme  kaynayınca 5 dakika kısık ateşte kaynatıp altını kapatıyoruz. Hafif soğuyunca kaselere koyup yine iri fındık ve tarçın ile süsleyerek servis yapıyoruz. Aşure malzemesi  zengin bir tatlı. Eğer elinizde varsa elma ,dut kurusu, süslemek için nar kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

27
0
0
Yorum Yaz