29 07 2010

Akçakoca Tatili

Merhaba arkadaşlar;

Tatil nedeniyle uzun zamandır yazamadım. Hatta dönüşte bizimle eve gelen yeğenimin kekiyle yazılara başladık. Şimdi sıra tatil izlenimlerine geldi.3-4 senedir tatileri  kalabalık kadromuz nedeniyle yakın çevrede geçirdik. Geçen sene Sakarya'ya yakın Kerpe'de dinlenmiştik. Bu sene farklı bir yer olsun diye Akçakoca'yı tercih ettik.

Akçako'yı ilk gördüğümde biraz şaşırdı. Tatil şehri için Binalar fazla yüksek. Ama klasik eğimli karadeniz coğrafyasını düşününce bu haklı bir tercih olabilir.

Deniz tabiki dik ve çabuk derinleyişiyor. Eğer suyla aranız iyi değilse dikkatli olmakta fayda var. Fakat dalgalı denizde suyla oynamayı seviyorsanız çok eylenebilirsiniz.

Şehir oldukça geniş deniz dışında da gezebileceğiniz noktalar var. Akşamları sıkılmadan dolaşıp sahildeki çaybahçeleri ve lokantalarda vakit geçirmeniz mümkün. Heleki bizim gittiğimiz dönem fındık festilali zamanıydıki şehir konserler ile daha bir hareketlendi. Grubun genç üyeleri bu işe çok sevindiler diyebilirim. Yanlız bu zamanda yer ayarlama işinde dikkatli olmak gerekebilir. Şehir kalabalıklaşıyor çünkü.

Konaklamaya gelince. Binalar yüksek olduğu için özellikle bizim gibi tekerlekli sandelye kullanan üyeleriniz varsa ancak asansörlü binaları tercih edebilirsiniz. Çünkü Kerpe yada Akçay'da olduğu gibialçak ve bahçe içi binalar özellikle denize yakın noktalarda yok diyebiliriz. Biz Mutlu apartları tercih ettik. Çamaşır makinası, buzdolabı,fırın gibi donanımları iç dizaynı ekonomiyi fazla yükseltmeden konaklama imkanı sağlıyor. Şehre girildiği gibi ilanları ile karşılaşmak mümkün.

Şehrin içinde park alanları yoğun. Şehrin istediğiniz yerinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca resimde görülen caminin önünden geçen yolun sol tarafında Kantin Pide salonu ve işleten Metin usta ila tanıştık. Köşede küçük bir dükkan ama nefis döneri tatilimizi tadlandırdı diyebilirim.

Yakın çevredeki tatil yerlerini karşılaştırdığımda.Kerpe sığ ve dalgasız denizi  ve yerleşim yerleri ile rahat ama şehir çok küçük. Hatta tek bir cadde. Eğer kalacağım yer ve deniz yeter derseniz. tercih edilebilir. Akçakoca'nın denizi dalgalı ve dik  bir haftada ancak iki üçgün sakindi. Suyla eylenirim şehir yaşamınıda severim diyorsanız kesinlikle tercih edilebilir.

Biz çok eylendik darısı sizlerin başına..

 

 

219
0
0
Yorum Yaz